Všichni jsme jistě zažili situaci, ve které vidíme, že náš pes není ve své kůži ale veterinář má už zavřeno. Jak ale poznat, že se jedná o skutečnou pohotovost, nebo méně závažný problém, který může počkat do dalšího dne?
Problémy s pohybem
Pokud má zvíře problémy s pohybem, kulhá nebo se chová nepřirozeně, je nejdříve potřeba určit závažnost tohoto problému. Odborníci doporučují pozorovat, jestli se stav zvířete nezhoršuje a pokud přetrvává po dobu 24h, určitě je potřeba vzít zvíře ke zvěrolékaři. Rozhodně psovi nedávejte lidské prášky proti bolesti. Psí organismus funguje jinak a mohli byste ho v konečném důsledku ještě otrávit.
Tržná poranění a pokousání jiným zvířetem
Tržná a řezná poranění se také považují za pohotovostní situaci, pokud jsou navíc doprovázena malátností a pes na vás nereaguje, určitě je potřeba vyhledat neprodleně pomoc. Pokud zjístíte, že pes krvácí, zkontrolujte mu sliznice. Bledě růžové nebo bíle sliznice včetně dásní a očních víček mohou totiž naznačovat vážnou ztrátu krve. Obecně se doporučuje navštívit veterináře, pokud se vám nepodaří jakékoliv krvácení zastavit během prvních 10-15 minut.
U tržných ran je potřeba zkontrolovat jak jsou hluboké. Pokud rána prochází tkáněmi až na svalovinu, neprodleně se vydejte ke zvěrolékaři. To platí i pro všechny rány způsobené pokousáním, které je velmi těžké vyšetřit a mohou také způsobovat infekci či přenést na zvíře nějakou nemoc.
Pozření předmětu nebo toxické rostliny
Pokud váš mazlíček pozře neznámý předmět nebo rostlinu, u které si nejste jistí že není toxická je dobré veterináři alespoň zavolat a zvíře nadále pozorovat, jestli se jeho stav nezhorší.
Malátnost a odmítání potravy
Dalším problémem, který může nastat je malátnost, letargie a odmítání vody a stravy. Pro rozeznání, jestli se skutečně jedná o zdravotní problém je potřeba chování zvířete porovnat s jeho běžným chovnáním. Pokud například váš pes běžně spořádá svou misku během minuty, a najednou o krmivo nejeví vůbec zájem, bude lepší vyhledat pomoc. To platí také v případě, že váš pes zvrací, trpí průjmem nebo se nadavuje déle než 24 hodin v kuse.
Kdy navštívit veterináře?
1) Pes má problémy s pohybem déle než 24h
2) Pes krvácí déle než 10-15 minut
3) Pes má hluboké tržné rány
4) Pes je pokousaný od jiného psa
5) Pes nezvykle dlouho odmítá stravu
6) Pes zvrací a má průjem déle než 24h